Hírek
2025. márc. 20.
Március 15-i projekthét a Zipernowskyban
Március 15-e alkalmából a kilencedikes tanulók egy izgalmas városi vetélkedőn vettek részt, amely nemcsak a megemlékezést szolgálta, hanem a helytörténet megismerését is elősegítette. A vetélkedő során a csapatoknak számos izgalmas és kreatív feladatot kellett megoldaniuk.

Március 15-i projekthét a Zipernowskyban
1848-as városi vetélkedő
Március 15-e alkalmából a kilencedikes tanulók egy izgalmas városi vetélkedőn vettek részt, amely nemcsak a megemlékezést szolgálta, hanem a helytörténet megismerését is elősegítette. A vetélkedő során a csapatoknak számos izgalmas és kreatív feladatot kellett megoldaniuk. A kihívások között szerepelt történelmi kvíz, fotó készítés, valamint helytörténeti rejtvények is. A diákoknak sokszor talpraesettségükre és találékonyságukra kellett hagyatkozniuk, hiszen az egyes állomások teljesítése nemcsak ismereteket, hanem kreativitást is igényelt. A feladatok megoldása során kiemelt szerepet kapott a csapatmunka, hiszen összedolgozva tudtak csak sikeresek lenni. Ennek köszönhetően a diákok nemcsak a történelemhez kerültek közelebb, hanem az osztályok is kicsit jobban összekovácsolódtak.
A program hangulatát tovább fokozta a gyönyörű, napsütéses idő, melynek köszönhetően a városi séta sokkal élvezetesebb volt mindenki számára. A tanulók motivációját nemcsak a napsütés, hanem az ígért nyeremények is növelték, hiszen az első három legtöbb pontot gyűjtő csoport ajándékban részesült.
A városi séta nemcsak emlékezetes élményt nyújtott a diákok számára, hanem segített abban is, hogy jobban megértsék az 1848-as események jelentőségét, valamint jobban megismerjék a várost, ahol tanulnak.
Látogatás a Klimo Könyvtárban
A 10. évfolyam a patinás Klimo Könyvtárban tett látogatást. Az ódon épület falai között a tanulók megismerkedtek a könyvtár történetével. Megtekintették a könyvtár termeit és az 1848-ban és ’49-ben Pécsett kiadott plakátokat, hirdetményeket is. Érdekes volt arról hallani, hogy hogyan érkeztek a hírek annak idején Pestről városunkba és mit tett a Városi Tanács a forradalom napjaiban.
A múzeumpedagógiai foglalkozás az iskolában folytatódott, ahol az egyik aprónyomtatványhoz kötődően feladatokat oldottak meg a diákok kisebb csoportokban.
Képek forrása: PTE-Klimo Könyvtár/Facebook
Kiemelkedő női alakok a reformkorban
A 11. évfolyam diákjai egy különleges, videókkal, valamint szövegrészletekkel színesített feladatlapon dolgoztak, amely több kérdéssoron keresztül a reformkor kiemelkedő női alakjainak szerepét állította a középpontba.
A diákok Brunszvik Teréz, Teleki Blanka és Leőwey Klára életútját követhették nyomon, megismerve azt a kitartó és elhivatott munkát, amelyet a nők oktatásáért, a nők jogaiért és a társadalmi változásokért végeztek. A videók nemcsak a reformkor hősnőinek mindennapjait mutatták be, hanem ráirányították a figyelmet arra is, hogy a forradalom idején számos nő harcolt a szabadságért, bátorságuk és elhivatottságuk pedig rendkívüli volt. A diákok megismerkedtek azzal, hogy ezek a nők nemcsak az oktatás és a kultúra területén tettek maradandó hatást, hanem sok esetben aktívan részt vettek a politikai és társadalmi változások elősegítésében is
A feladatok megoldása során a diákok érdeklődéssel merültek el a témában, és nyitottan fogadták az új ismereteket. Különösen tetszett nekik, hogy a történelmi események személyesebb megközelítést kaptak a női sorsok bemutatásán keresztül. A program nemcsak tudást adott át, hanem gondolkodásra is ösztönözte a tanulókat, miközben ráébresztette őket a nők történelmi szerepének jelentőségére és a múlt hősnőinek bátorságára.
Teleki Blanka és Brunszvik Teréz
Forradalom 1848-ban
A 12. évfolyam diákjainak dr. Majdán János egyetemi professzor tartott lebilincselő előadást Forradalom 1848-ban címmel. Professzor úr előadása érdekes, informatív és humoros módon hozta közelebb diákjainkhoz az akkori márciusi eseményeket. Megtudhattuk, hogy milyen volt Petőfi Sándor személyisége, hogyan „foglalták el” a forradalmárok a Landerer nyomdát vagy azt, hogy hogyan szövődött Jókai Mór kapcsolata a későbbi feleségével. Könnyen követhető stílusa segítségével számos érdekességet osztott meg az 1848-as eseményekről a hallgatósággal. Mindannyian sokat tanulhattunk az előadásból, mely után a diákoknak válaszolni kellett az ott hallott anyagból összeállított kérdésekre.
Pilvax kávéház:
A programsorozat végén kinyitott a „Pilvax kávéház”, ahol kávé, tea és házi készítésű édességek várták a látogatókat, megidézve az 1848-as helyszínt. Köszönjük a diáklányok munkáját és a felajánlott finomságokat!
Iskolai ünnepély és díjkiosztó
Az idei március 15-i ünnepségünk igyekezett rendhagyó módon megidézni az 1848-as forradalom szellemét. Célja a hagyomány és a modernitás ötvözése volt, hogy oly módon tisztelegjünk a márciusi ifjak előtt, amely megmutatja: a forradalom eszméi időtlenek, és minden generációnak megvan a maga forradalma.
Az ünnepséget a 10. M osztályos Gangel Zsombor konferálta, és a történelmi események felidézésével kezdődött. Ezt követően Bayer-Nyíri Zoé (10.D) előadásában hangzott el egy közösségi vers, amely a diákok saját gondolataiból épült fel, hangsúlyozva az összetartozás erejét. Diákjaink előzetesen egy-egy mondatban megfogalmazták, mit jelentenek számukra a magyar, a szabadság és a forradalom szavak. Ezt követően a mesterséges intelligencia dolgozta fel a válaszokat, és ezen gondolatok mentén írt egy Petőfi stílusú verset.
Álljon itt ez a vers emlékként:
„Nekünk a magyar…
Magyar vagyok, s ez azt jelenti:
Nyelv, mi szívemhez ér,
Hagyomány, mit tovább viszek,
Közösség, mi végig kísér.
Mert magyar az, ki tudja múltját,
S a jövőt bátran építi,
Ki nem feled el egy ősi szót sem,
Ki ha külföldön magyarra lel, boldogan beszéli.
Szabadság! könnyű, mint a madártoll,
– Egy jog, amiért küzdeni kell,
A szabad élet nem jön magától,
Nem adják ingyen a kisboltban sem.
De tudjuk azt is: nem mindig lehet,
Hisz korlátok szabják lépteinket,
Ma sem könnyű igazán szabadnak lenni,
Talán csak egy álom ringat minket.
Forradalom! – láng, mi perzsel,
A szív, mi soha meg nem alkuvó,
Bátorság, hogy az igazunkért
Harcoljunk, ha kell, akár egy szóval is!
"Nem leszünk rabok!" – lüktet a vérben,
Petőfi szava ma is él,
S a Zipernowsky falai közt
Egy szív dobbant, egy eszméért!”
A megemlékezés nemcsak tisztelgés volt a forradalom hősei előtt, hanem annak bizonyítéka is, hogy a múlt és a jelen összekapcsolódik – bennünk, a gondolatainkban és a tetteinkben.
DÍJAZOTTAK:
9. évfolyam:
- 9.EM „48-as téri huszárok”
- 9.M „Kanalasok”
- 9.EM „Setőfi pándor gang”
10. évfolyam:
I. 10.M
Gangel Zsombor
Hunyadi Péter
Hegyi Bálint
Dicső Dominik
II. 10.C
Sepsi Imre
Merkl Máté
Pohl András
Petz Aurél
III. 10.M
Várkonyi Botond
Kósa Soma
Pinke Lóránt
Cérna Balázs
10.C
Tóth Dávid
Nagy Benjámin
Marton Tamás
Kossár András
Steinkovics Máté
11. évfolyam:
I. 11. M
Szabó Barna
Bak Barnabás
Merk Tamás
Mang Bence
II. 11.M
Durmics Barna
Nagy Máté
Kalapáti Tamás
Asztalos Róbert Márk
Rónavölgyi Máté
III. 11.C
Szatyor Mátyás
Borbás Zalán
Fuchs Máté
Gyulánczi Dániel
Turai Zsombor
12. évfolyam
I. 12.C
Wágner Donát
Kaiser Kristóf
Tefner László Soma
Szilágyi Zsuzsanna
Rézbányai Gábor Buda
II. 12.A:
Horváth Dominik
Horváth Alexander
Petsching Tamás
Fekete György Szabolcs
III. 12.E
Jakus Krisztián
Tóth Bálint
Kiss Áron
Gratulálunk a díjazottaknak!
Köszönjük a támogatást a Zipernowsky Diákjaiért Alapítványnak.
A beszámolót Berkesi Angéla, Gyuri Georgina és Máthé Dávid készítette.
KAPCSOLÓDÓ HÍREK

Megyei angol és német nyelvi versenyeredmények
Március 24-én, hétfőn rendezték a Pécsi Művészeti Gimnáziumban a Baranya vármegyei szakgimnáziumok, technikumok és szakképző iskolák angol és német nyelvi versenyének szóbeli fordulóját.
2025. márc. 27.

Elhunyt Kövedi Károly
Megrendülten tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy a Gépipari munkatársa, Kövedi Károly 2025. március 13-án váratlan hirtelenséggel elhunyt.
2025. márc. 20.

Dr. Szederkényi József 80 éves
A Gépipari 2025. március 19-én köszöntötte a 80. születésnapját ünneplő Dr. Szederkényi Józsefet.
2025. márc. 20.